Jak správně pečovat o dřevěný nábytek z masivu?

Správná péče o nábytek z masivu zajistí, že si jej budete užívat dlouhá léta. Kvalitní dřevo, jako je dub, který používáme při výrobě našeho nábytku, má vysokou odolnost a potenciál dlouhé životnosti. Ovšem pouze v takovém případě, že mu dopřejete péči, jakou si zaslouží. Jak na to?

Proč vyrábíme nábytek z dubového dřeva

Než se podíváme na postup, jak o dubové dřevo pečovat, vysvětlíme vám, proč jsme jej pro výrobu nábytku zvolili a proč si vaši péči zaslouží. Naše stoly z masivu, konferenční stolky i další nábytek na zakázku vyrábíme z kombinace ocelové konstrukce a masivní dubové desky. 

Baví nás jejich moderní industriální styl, ale zamilovali jsme si je zejména pro jejich vlastnosti. Ocel je tuhá, robustní a trvanlivá. Pracujeme s ní již dlouhá léta a hledali jsme materiál, který může hrdě stát po jejím boku. Našli jsme ho v dubovém dřevu.

Proč je dubové dřevo tak skvělé?

  • Je pevné, tvrdé a trvanlivé.
  • Dobře snáší střídání vlhka a sucha.
  • Lze jej využít i pro výrobu koupelnového nábytku.
  • Využívá se pro stavbu lodí, mostů, mlýnských kol i sudů.
  • Jedná se o jednu z nejkvalitnějších dřevin s dlouhou historií.

Péče o dubové dřevo

Péče o dřevo není nijak náročná. V podstatě si vystačíte s minimem pomůcek a prostředků – u dřeva platí, že méně je více. Trochu rozdílný postup ovšem zvolíte při běžném úklidu, čištění skvrn ze dřeva, oživení barvy nebo lehké renovaci. Nezapomeňte se také podívat na tipy na konci článku, jak se ke dřevu chovat po celý rok.

Ošetření dřeva olejem

Dřevo je přírodní materiál, který zachycuje vlhkost, pachy i nečistoty. Zároveň neustále pracuje a dýchá. Jako ochranná vrstva je proto ideální přírodní olej, který vytvoří ochranný film, ale nechá průchodné póry, aby dřevo mohlo dýchat.

Kvalitní přírodní olej na dřevo Osmo je proto nedílnou součástí naší výroby. Je ekologicky nezávadný, vhodný na materiál, který přijde do styku s potravinami a bezpečný pro děti. Natíráme jím všechny masivní dubové desky našich výrobků.

Péče o dřevo

Běžné čištění nábytku ze dřeva

  • Prach: Při běžném úklidu si vystačíte se suchým nebo lehce navlhčeným hadříkem. 
  • Nečistoty: Vlhký hadřík s jemnou mýdlovou vodou nebo speciálním čistícím přípravkem na dřevo.

Nejdůležitější je při běžném čištění nikdy nepoužívat žádné chemikálie, saponáty, aceton nebo benzín. Nejvhodnější je dřevo ošetřovat čistícím přípravkem Osmo, který určen speciálně na údržbu ploch natřených Osmo oleji.

Jak oživit nábytek ze dřeva

Nábytek z naší dílny je ošetřený tvrdým voskovým olejem Osmo. Pro prodloužení životnosti, zachování vlastností dřeva a oživení původní krásy je třeba nábytek alespoň jednou za rok ošetřit speciálním čistícím prostředkem a voskovou údržbou Osmo. Jak na to?

  1. Povrch zbavte veškerých nečistot a mastnoty čistícím prostředkem na dřevo.
  2. Hadříkem z mikrovlákna naneste tenkou vrstvu voskové údržby Osmo – stačí asi 2 čajové lžičky na m2.
  3. Voskový olej na dřevo nanášejte tahy po směru vláken dřeva. Pozor na kolmé nebo krouživé pohyby, které mohu zavinit vznik stop.
  4. Během schnutí oleje dostatečně větrejte a nechte v místnosti proudit vzduch. Doba schnutí je uvedena na obale.

Jak opravit masivní nábytek

Jeden z hlavních důvodů, proč jsme si masiv oblíbili, je jeho dlouhá životnost. Nejde o nesmrtelný materiál, ale když se stane menší nehoda, masivní desku snadno opravíte. Drobné škrábance, obrázky od vašich nejmenších i skvrny od jídla a pití už nebudou žádný problém.

  • Připravte si jemný brusný papír a tvrdý voskový olej na dřevo Osmo.
  • Je třeba zbrousit nejen nečistoty či škrábance, ale celou desku, aby nebyl vidět přechod.
  • Dřevo bruste pravidelnými pohyby smirkovým papírem po směru vláken, abyste jej nepoškrábali.
  • Vlhkým hadříkem otřete desku, abyste ji zbavili prachu z broušení. Čistým hadříkem pak desku vysušte.
  • Válečkem, čistým hadříkem nebo houbičkou na nádobí naneste po celém povrchu desky olej. Nanášejte jej pravidelnými tahy po směru vláken.
  • Pokud máte doma děti, doporučujeme olej nanést večer a nechat zaschnout do rána.

Tip: Na našem instagramovém profilu jsme pro vás sdíleli krátké video, jak opravit masivní desku s drobnými škrábanci nebo skvrnami od jídla a pití.

Tipy pro péči o dřevo na závěr

  • Masivu nesvědčí příliš vlhkosti a tepla, ani výkyvy teplot
  • Dávejte pozor na teplo z krbu, kamen či radiátoru
  • Na nábytek nepokládejte přímo horké předměty, jako je horký hrnec nebo káva
  • Používejte podtácky a nepokládejte přímo na dřevo sklenice s vodou ani jinými nápoji – pozor si dávejte zejména na červené víno
  • V létě dávejte pozor na silné sluneční paprsky procházející okny, případně používejte UV ochranu na dřevo.
Zpět do obchodu